Fulton County Ohio Kennel Club Wauseon, OH 2021-10-09

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 774

Best In Show

  • Judge: Mr. James M. Fankhauser
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. James M. Fankhauser
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Coventry Music Of The Night

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Pamela B. Peat
  • Entry: 11
    • Class: Open Senior
    • Name: Ava Engel
    • Breed: Papillon

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Pamela B. Peat
  • Entry: ---
    • Breed: White Bull Terrier
    • Name: GCH Formulas Roman Gladiator At Brilliant

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Pamela B. Peat
  • Entry: 11
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Micaela Kenyon
    • Breed: Norwegian Buhund

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Pamela B. Peat
  • Entry: ---
    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Avatar Stormin' Back To The Future CD

Sporting Group

  • Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Springrun's Hotter Than That

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Oncore Red Solo Cup With Solivia

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS Wil-Orion's If Wishes Came True

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Silhouette's Cast A Spell

Hound Group

  • Judge: Mrs. Pamela Peat
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Gwencalon Brig O'Doon

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Silhouette's Hope Solo

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: CH Beaconfield Supreme Sultan Of Gwencalon

Working Group

  • Judge: Ms. Nancy S. Amburgey
  • Entry: 153
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

      2nd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Me

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHS Southports Ares God Of War

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Just-A-Wyn's Cadillac Madame-X

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Chris A. Levy
  • Entry: 36
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

      2nd Place

    • Breed: White Bull Terrier
    • Name: GCH Formulas Roman Gladiator At Brilliant

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: Riverside Maxwell

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: Stonewood Warrior Arya Azul

Toy Group

  • Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Empee's Cyber Monday

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCHS Martin's Time Bomb Puff

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ A

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCH Sette's To The Moon And Back At One Love

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Pamela B. Peat
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Lakeridge My Daddy Is A Big Spender

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH QueenB's First Wild Fire

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Fox Chapel Legacy Superbowl MVP

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Wy Not Just A Country Girl

Herding Group

  • Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Coventry Music Of The Night

      2nd Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCH Aprodombi Maszat Marci

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Trelynn's i Used To Be A Spy

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Grand Quiches Sweet Secrets Untold Symone

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.