Gavilan Kennel Club Morgan Hill, CA 2021-10-09

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 794

Best In Show

  • Judge: Mr. David A. Alexander
    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. David A. Alexander
    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Jogoso's Wild West At Pendragon

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Jessica Lewellen
  • Entry: 14
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Isabella Ruffoni
    • Breed: Pug

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
  • Entry: 344
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Hillhaven Show Off For Hermes Au Dela Des Mers

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Jessica Lewellen
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Sachiko Anderson
    • Breed: Vizsla

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
  • Entry: 344
    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHS Medley's Just Reward

Sporting Group

  • Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Jadestar N Cairncross Wild Wild West

      2nd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHB Beachcliff Lenni-Riddle Milles Tweenus JH

      3rd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: CH 7

      4th Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCH Larcan's Bailey's On Ice CGC TKN

Hound Group

  • Judge: Ms. Sheila D. Paske
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway

      2nd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCHB DC Bazinga Caspian The Crown Prince MC LCX2 CGC

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCH Corral West Bullet Proof

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHP Impala Ladies Love Outlaws RN JC CGCA TKN

Working Group

  • Judge: Mrs. Christie Martinez
  • Entry: 167
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Rena'ssance Divine-Here's Looking At You

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Chancellor Dante's Maximo Cagnolio

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Galaroc N Black dymond's Gonna Get Real

      4th Place

    • Breed: Akita
    • Name: CH Mojo's The Girl Can't Help It

Terrier Group

  • Judge: Dr. Karen M. Ericson
  • Entry: 48
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Blackhawk-Brocair's Spill The Beans

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: Christhill Be My Valentino

      3rd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHS Medley's Just Reward

      4th Place

    • Breed: American Hairless Terrier
    • Name: CH Pentastar's Mr. Playboy

Toy Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Crosswind's Black Jack TKN

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Ale Ale Jandro V. Tani Kazari

      3rd Place

    • Breed: Biewer Terrier
    • Name: Elvis Von Weisse Orchidee

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Castle Peak Field Of Dreams CGC

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Christie Martinez
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Jogoso's Wild West At Pendragon

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Willow's No Stone Unturned

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Brumars Sureshot This One's For You

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Summerwind's Frequent Flyer

Herding Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Ace's Chain Reaction HXAS HXAD HXBD

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Gaitway's All-Ways in Style

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHB Cordmaker Boys Will Be Boys RI PT NAP NJP

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. David A. Alexander
  • Entry: 3
    • Breed: Mudi
    • Name: Luminary Alchemist DDBE TKN


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.