Greater Humble Area Kennel Club Humble, TX 2021-10-10

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 657

Best In Show

  • Judge: Mr Jay Richadson
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG KP-Burlwood Who's Lookin' Now

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Jay Richadson
    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH Amorenekid Latino Heat At Monterrey

Junior Showmanship

  • Judge: Ms Claudia J Seaberg
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Logan Yankowski
    • Breed: Great Dane

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Mary B Napper
  • Entry: 243
    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: CH Hialeah's Two-Timing Harlot

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms Claudia J Seaberg
  • Entry: 12
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Harmoni Plana
    • Breed: Beagle (over 13")

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Mary B Napper
  • Entry: 243
    • Breed: Boerboel
    • Name: CH Silverthorne's Samurai

Sporting Group

  • Judge: Ms JoAnne M Bueher
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Cameo Siloet's Gold Coast Legacy

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Penmaen Silent Night Of Hemlock Lane

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: Crosswind Prism Nani Bodacious

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH D & D Hill Country's Out Of Inc

Hound Group

  • Judge: Dr Anne Gallant
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah

      2nd Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Always Sidekick Grapes Of Wrath

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Belcanto His First Name Is Agent BCAT

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: Vin-Melca's Mikanon Brewmaster

Working Group

  • Judge: Mr Jay Richadson
  • Entry: 56
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG KP-Burlwood Who's Lookin' Now

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: Stardust's Viva La Vida

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Whiskey Mac's Roud Midnight

      4th Place

    • Breed: Boerboel
    • Name: CH Silverthorne's Samurai

Terrier Group

  • Judge: Ms Claudia J Seaberg
  • Entry: 41
    • 1st Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Lochinver Jennifer Juniper

      2nd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: Bayleigh's Big Money

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: CH West Rim's Holiday Blessing At Ashscot

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: Claudon's Ready To Ruff It Up

Toy Group

  • Judge: Mrs Mary B Napper
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Valifyre Freespirit Icy Sparks

      2nd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Timeless Stella By Starlight Aero

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Livanda Del Potro

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr Anne Gallant
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH Amorenekid Latino Heat At Monterrey

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: MCM Frankie Valli

      3rd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Hardt's Resolute

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Dognew's St Bow

Herding Group

  • Judge: Dr Gary L Sparschu
  • Entry: 111
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH La Chanson's Quarter After One

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' PT

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG XIV Karat Come Hell Or High Water

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.