JACKSONVILLE DOG FANCIERS' ASSOCIATION Ocala, FL 2014-09-28
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1005
Best In Show
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
Reserve Best In Show
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining
Junior Showmanship
- Judge: Janet Schwalbe
- Entry: 23
- Class: Master
- Name: Aaron Burlingame Jr.
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Betty Nelson
- Entry: 333
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Baha Persian Of Interest CD RN OA AXJ NF SC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 217
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Toybox Double Dutch
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Wyndbourne Never Say Never V DeppeHaus JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Chambray's Sweet Honey Samantha
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Nathaniel Horn
- Entry: 152
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Cherry Creek Confetti
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Phelps Insignia
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Masterpiece
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Sylvan Silver Springbok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Teril Udenberg
- Entry: 171
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Ivoss Super Flash
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Happy Trails Dancin' The Knight Away At Spice Rack
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Bill R. W. Edwards
- Entry: 57
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Bayleigh Shaireab's Man Of Steel
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Edbrios Russian Roulette
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bascovail Essence of a Purple Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 160
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Rakuchin Cashmoor At Midwood
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Jo Li Drummer Boy
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Donavin's Caramel Macchiato
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 142
- Breed: Bulldog
- Name: CH Bully Hills Bullwinkle J. Moose
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Wassong's Riva Ridge CGC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Monarchs The Messenger
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin N Advocate's Special Agent BN RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Bill R. W. Edwards
- Entry: 106
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: CH Calaban's Mustikka
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Buckhorn MoJo Drew
- Breed: Beauceron
- Name: Illuminati Chevaliers du Roland
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Valle Vue's Movin On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Entry: 6
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.