Tyler Texas Kennel Club Sulphur Springs, TX 2021-10-17
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 475
Best In Show
- Judge: Nicolas DeBedout
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
Reserve Best In Show
- Judge: Nicolas DeBedout
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
Junior Showmanship
- Judge: Mr Ted Eubank
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Jordan Moore
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Sam Houston McDonald
- Entry: 179
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Lonecreeks Your Momma Don't Dance
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr Ted Eubank
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Lexi Jones
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Sam Houston McDonald
- Entry: 179
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Keelypso's On The Threshold Of A Dream Pola
Sporting Group
- Judge: Mr Sam Houston McDonald
- Entry: 72
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Ehrenvogel #Lonestarsmokingunon-thehunt
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Greengate Treasure At Rendition
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Dalsland N Kytra's Frozen In Time
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Dogwood Hollow Flashstorm SH CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Donald A Gill
- Entry: 56
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Breica's Partytime Girl@Greatland
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Bessdach Sahara Sarah
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Princess Eugenia of Majenkir
- Breed: Whippet
- Name: Karasar's Ruswynn Ravishing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Nicolas DeBedout
- Entry: 43
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Ashka's N Koba's Kommander Kiros
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Lonecreeks Your Momma Don't Dance
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Erregen's Champagne Bubbles RN DS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Nicolas DeBedout
- Entry: 34
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Bruch Creek Winner Takes It All At Albemi
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Ted Eubank
- Entry: 102
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistibly Wicked
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche's Judgement Call
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Dulcinea's Great Illusionist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs Judith V Daniels
- Entry: 68
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Keelypso's On The Threshold Of A Dream Pola
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHB Sandstorm Anagel Best Dressed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr Sam Houston McDonald
- Entry: 95
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH La Chanson's Quarter After One
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' PT
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Triple H Saturday Knight Live BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms Karen J Hynek
- Entry: 5
- Breed: Russian Toy
- Name: Florida Sunsine Alfa Romeo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.