Coronado Kennel Club of New Mexico Albuquerque, NM 2021-10-18
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 527
Best In Show
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Trifecta Fantasia CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Emerson Jaquish
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 223
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Triple Play Big League Dream CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 4
- Class: Master
- Name: Camryn Sherrin
- Breed: Pomeranian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 223
- Breed: Borzoi
- Name: Perlova Avalon Mhd Who Do You Love
Sporting Group
- Judge: Mr. Clay Coady
- Entry: 76
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Raysun Sunflower At Everso
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Solivia's Whatever Turns You On
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Tamarack He Likes It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 93
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Neema's Lord Strider RI TKN
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Excelsior Sandara Sands Of Time JC
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Spokesman (Sweden)
- Breed: Basset Hound
- Name: Absinthe Le Chevalier Raphael Danceny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 77
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Isengard Un Poco Loco V. Medieval
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Polar Mist X's and O's FDC BCAT
- Breed: Boxer
- Name: GCH R And G N' Lonetree's Get Your Game On
- Breed: Komondor
- Name: CH Bertalon Bundas The Lovable
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 41
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Alanor's Ain't I Sumthing
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHB Bonnybrook's Twitterpated
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bannerkin's Spitfire CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 81
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Tova's Faster Than Lightning
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Starry Night Dr. Drake Ramoray
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Speechless Limited Edition At Brought Mar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 81
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG 2Stars Cold As Ice At Damari
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Madness's Singing The Blues
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 78
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Trifecta Fantasia CGC
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Aryggeth's Shake Down PT
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCH Arlo Of Yama Inu Entlebuchers
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.