Holland Michigan Kennel Club Kalamazoo, MI 2021-11-15
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 859
Best In Show
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Aruzia Joyous Pennyroyal At Rivervue
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 299
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Epic's Not Ready To Confess!
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Anika Boeske
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 299
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHS Nahala's Winter Dragon TKN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 129
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Laws Fantastic Ride
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Beaconfield bellagio Exclamation
- Breed: Barbet
- Name: CH Ginkgo De Amelia Bric Anam Chara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 89
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Aruzia Joyous Pennyroyal At Riverue
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHS Nahala's Winter Dragon TKN
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Freespirits Blue Hawaii
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Gwencalon Brig O'Doon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 118
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Polaron's Don't Stop Believe N RN CGCA CGCU
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Oceanodarbydales Flash Gordon Saviouroftheuniverse
- Breed: Siberian Husky
- Name: Highlander's Ginger Smash
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 68
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing's Catching Fire To The Wind
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Aberdeen Spitfire Calling Norman Picklestripes @ BS
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Massawippi Money Talks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 162
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Sleepyhollow Meet Ibi
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHB Olive's Grove Lord Fitzroy
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 115
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS IndyKees Blessings Rain Down
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Jessper's Wild Horses
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Epic's Not Ready To Confess!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 121
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHS Ignacy Dobrana Para
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Shadomoons The Whole Picture
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Kokopelli's N Kurpas' You're Bacon Me Crazy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.