Tucson Kennel Club Tucson, AZ 2021-11-20

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1299

Best In Show

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHG Aryggeth's Shake Down PT

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 18
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Camryn Sherrin
    • Breed: Pomeranian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: ---
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Summit N Dals Alley Smooth Operator

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Turner Parks
    • Breed: Ibizan Hound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: ---
    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHS Flyway Farms Templeton Rye BN RE JH CA DJA

Sporting Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHB Sierra Ridge Born To Love You

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHB Sevenoaks Weymouthcatchingfire

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Jadestar N Cairncross Wild Wild West

Hound Group

  • Judge: Ms. Keiko Takeuchi
  • Entry: 194
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Presidio Frontier Marshal By Orion

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHB Winston-Del Rey's C.C. Rider

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Winway Wow Factor

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Agha Djari's Trifecta

Working Group

  • Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
  • Entry: 235
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Isengard Un Poco Loco V Medieval CGC RN

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Olympian-Neet Rkycrk's Freedoms Rebel Mocridhe

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHB Topaz Wildfire for UmunhumTHDN

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Spicestar's Zues's Thunder

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS McVan's Star Dust

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kallehan Super Power

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

      4th Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: CH Evolutions Episode For Evelyn

Toy Group

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 195
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Custom Made For Granduer

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: Sailor's Lipetskih Ozer

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 165
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Fox Canyon's I Won The War At Goldshield

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Delphi's Dueling Banjo's

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Summerwind Frequent Flyer

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert L Vandiver
  • Entry: 201
    • 1st Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHG Aryggeth's Shake Down PT

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Timeless Slice Of Life

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn

      4th Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHB Cloudpointe Ringside Gossip

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.