Greater Monroe Kennel Club Concord, NC 2021-11-21
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 673
Best In Show
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Trifecta Fantasia CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Lo-Re' Pepperland Waiting For The Thunder
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Kadence Lancaster
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 305
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Trillium Blue's Sweetgrass The Shadow Returns
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Addison Lancaster
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 305
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Snowhill's Zak Misha Z Star Pons CDX NFP AXP TKI CGC CD NAP NAJP
Sporting Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 71
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Sweetpea N Sapphires Laugh Out Loud
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Copperhead Road DN DJ
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHS Blaythorn's Midsummer Nights Dream
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Westben Wondrous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Edmund Dziuk
- Entry: 117
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Excelsior Sundara Time Is A River
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Westridge One Hail Of A Man
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 87
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Trillium Blue's Sweetgrass The Shadow Returns
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Sunstyles Joy In The Morning
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Guardian Bears Elvis Has Left The Building
- Breed: Akita
- Name: Luck's Arcangl Gabriel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 34
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Longvue Make My Day With Tailsup
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Hot Fudge Sundae
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Because We Can Of Wallace's Coven
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Knowjokes Favorite One It Seems CA BCAT TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 171
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHG Wendee's Believe Me Darling
- Breed: Pomeranian
- Name: Kimmilove Pure Love Macho
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 93
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Lo-Re' Pepperland Waiting For The Thunder
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Kai-La-Sha Hellfire
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Martini's Wicked Awesome
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Bella's Big League
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 98
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Trifecta Fantasia CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Copperridge's Wortha Risk On Riverlook BCAT FDC
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Sporting Fields Aeirs Above CGC TKN FDC AT
- Breed: Briard
- Name: GCHS Tambrie's Potion Number Nine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 2
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Caccia Forte Marley JH CHC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.