Greater Ocala Dog Club, Inc. Ocala, FL 2021-11-21

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1304

Best In Show

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHS Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Woodside's Arabella

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
  • Entry: 23
    • Class: Open Senior
    • Name: Zoe Keffer
    • Breed: Rottweiler

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Tilka
  • Entry: 432
    • Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
    • Name: CH Marsward Must Be The Sequel

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
  • Entry: 22
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Ayden Hovermale
    • Breed: Rottweiler

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Tilka
  • Entry: 432
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCH Kanna's Night Blossom RN TKI CGCA CGCU

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jon R Cole
  • Entry: 212
    • 1st Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Kan Trace Very Cheeky Chic

      2nd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: CH Dreamflight Samamari Holding Out For A Hero

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC

      4th Place

    • Breed: Nederlandse Kooikerhondjes
    • Name: GCHB Kessler BCAT

Hound Group

  • Judge: Ms. Sharon Sakson
  • Entry: 171
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH DC Baha Bahrain Storm MC

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHG Fetch & Smell Jack Tripper

      3rd Place

    • Breed: Azawakh
    • Name: Starfire's Kamikaze Of Orisha

      4th Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs

Working Group

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: 237
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Vztop Hillside Just Another Southern Gentleman

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Cammcastle's Stagecoach Ringo Kid V Cimmeron RN CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: CH Pawgate's Erlking

      4th Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHB Oblivion Earthride CGC

Terrier Group

  • Judge: Dr. John V. Ioia
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS BlueCrush Freedom And Whiskey!

      2nd Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCHS King's Mtn. Henry Higgins

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

      4th Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHB Blue Moon Pop A Razzi

Toy Group

  • Judge: Mrs. Nancy Liebes
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHS Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel

      2nd Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: GCHB Kallmee The Aerialist

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Zona Rosa's In A New York Minute

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
    • Name: CH Marsward Must Be The Sequel

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 150
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB D'Cypher's Maybe It's Maybelline? @ To-Sa

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Sonadora Del Rey

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: CH Judo's Shantideva At Kan Sing

      4th Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Wayfarer's You Are My Sunshine

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert L. Robinson
  • Entry: 164
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Woodside's Arabella

      2nd Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Cordmaker Punchinello

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Double D's Magical Mystery Tour

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Limelite's Banking It CGC TKN RN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: 2
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.