Greater Sierra Vista Kennel Club Tucson, AZ 2021-11-22

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 958

Best In Show

  • Judge: Mrs. Anne Katona
    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHB Sierra Ridge Born To Love You

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Anne Katona
    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
  • Entry: 12
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Mason Montgomery
    • Breed: Pomeranian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
  • Entry: 12
    • Class: Open Junior
    • Name: Lillian Petermann
    • Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert L Vandiver
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHB Sierra Ridge Born To Love You

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB 24KT Seasons A Star Is Born

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Jadestar N Cairncross Wild Wild West

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

Hound Group

  • Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHG Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHB Del Sol Oxota Fire And Ice

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHS Maple Ridge K-Run I've Got A Secret

Working Group

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
  • Entry: 179
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG KP-Burlwood Who's Lookin' Now

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Snowbright's Ziggy's My Star Dust

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHG Terraglo's Here's Look N At You Kid

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Alcher TMac Prince Of Darkness V Gentry CGC

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS McVan's Star Dust

      3rd Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: CH Abberann Rider On The Storm

      4th Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kallehan Super Power

Toy Group

  • Judge: Ms. Keiko Takeuchi
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Coachlight Aff-Ter Blowin' In The Wind

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: Crested LC Liam

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Sabe's The Sky's The Limit

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Summerwind's Frequent Flyer

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Fox Canyon's I Won The War At Goldshield

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: CH Heritage Fire In The Hole Of McKenzie

Herding Group

  • Judge: Mrs. Nancy D Simmons
  • Entry: 165
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Gaitway's All-Ways in Style

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn

      3rd Place

    • Breed: Swedish Vallhund
    • Name: CH Caliente Lightning Strikes Twice RA HSAdsc

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: Larklain Cowboys Streets Of Laredo

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.