Montgomery Kennel Club Montgomery, AL 2021-11-26
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 685
Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry Dennison
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 202
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry Dennison
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Julie Rawls
- Breed: Tibetan Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 202
- Breed: Boxer
- Name: CH Raineylane's Davinci Code
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 92
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Encore's N Kazuyo Queen I'LL Do Anything
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Lakeside Fairlane Darcee
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Southern Springpoint Whatusee Is Whatuget
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: CH Villeokus Eliot Di Lucky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 98
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Le Pin II
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Breica's Partytime Girl@Greatland
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 71
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Guardian Bears Elvis Has Left The Building
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Pengwen's Southernwind Trojan War Triumph CD GN RA NA CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lorraine Bisso
- Entry: 73
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHG Adako Mickey Mouse Club House
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Montage Shall We Dance
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's National Velvet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 120
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Roi L Man In The Moon
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Regallust Dreams Of The Great Oz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 111
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Heart's Desire
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Mathew Moss
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHB My Resume'@Byrequest
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Mi-Toi's Sally Ride By Kanto Cotons
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 110
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Trifecta Fantasia CGC
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 2
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Fullmoon Elizabeth Taylor
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.