Arrowhead Kennel Club Chandler, AZ 2021-11-28
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1499
Best In Show
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS McVan's Star Dust
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 35
- Class: Master
- Name: Camryn Sherrin
- Breed: Pomeranian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David J Peat
- Entry: ---
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Hollyhock Go Figure CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 35
- Class: Master
- Name: Breena Koons
- Breed: Dalmatian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David J Peat
- Entry: ---
- Breed: Boxer
- Name: irondale N Eljoi's The Lightening & The Thunder
Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
- Entry: 218
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Sierra Ridge Born To Love You
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Southdown Carousel Favored Son
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Debra L. Thornton
- Entry: 260
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Republik's Murder She Wrote
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 198
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southports Ares God Of War
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHS Cedarcoves Geordie Rodeo Next Generation
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 143
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS McVan's Star Dust
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Hjohoo's Hjo Want It All
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Max-Well's Bee Jeweled
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 262
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Raindance Rubik's Cube
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Bramver's Orohime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Janice G Pardue
- Entry: 220
- Breed: Keeshond
- Name: CH Summerwind Frequent Flyer
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Paceaway Eye Liner
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Siren's Rose Colored Crown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 192
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry All Rise To Penliath
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Donlee Aston Martin
- Breed: Briard
- Name: CH Mon Amies Playing For Keeps
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.