Delaware Water Gap Kennel Club Allentown, PA 2021-12-17
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 975
Best In Show
- Judge: Mr. Frank Kane
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Frank Kane
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whipering Pines Lover Boy
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy Vogel
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy Vogel
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 219
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Rotojet's Revelation
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Rose Mountain's Pink Legacy
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloan CD RN AX AXJ XF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 104
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Aziz Reatha Allihan
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Dickerdachs Lion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mary Ann Brocious
- Entry: 203
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Cosmic Nobonz New Kid In Town
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Crosswind's There's No Crying In Baseball
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Bravado's Mambo Italiano
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 94
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Glenby's Royal Stewart Of Stoneleigh
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG L'end Show Moviestar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 101
- Breed: Maltese
- Name: CH Ta-Jons Walk Of Fame
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cin-Don Dear Evan Hansen
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryph's Oh Shucks
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Guichon's Having A Riot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs Houston(Toddie)Clark
- Entry: 130
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG QB And Hickory Hill's Grand Tradition
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Rubicon De Couture
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB B-Loved Causing A Commotion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 124
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Gryffin Let The Good Times Roll
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Vision Allure Love
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Chancerys Chanel RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.