Nolan River Kennel Club Glen Rose, TX 2022-01-08

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 1448

Best In Show

  • Judge: Michael Canalizo
    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah

Reserve Best In Show

  • Judge: Michael Canalizo
    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste

Junior Showmanship

  • Judge: Mr John S Lucas
  • Entry: 33
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Sai Jokai
    • Breed: Doberman Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Joy L Bass
  • Entry: 533
    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Morning Dew Sweepers Call Me Lucky

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr John S Lucas
  • Entry: 33
    • Class: Open Senior
    • Name: Kady Schneider
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Joy L Bass
  • Entry: 533
    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Sun Kissed Little Miss Sunshine

Sporting Group

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 217
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: Millspring's Freedom Fighter

      2nd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHS Gamekeepers Flirting With Disaster JH

      3rd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH D & D Hill Country's Out Of Inc

      4th Place

    • Breed: Nederlandse Kooikerhondjes
    • Name: Jubelend Waterbound Orion's Belt

Hound Group

  • Judge: Dr Daniel Dowling
  • Entry: 133
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Morning Dew Sweepers Call Me Lucky

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: Jalen's Queen Of Hearts At Starline

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Bessdach's Que Sera Sera V Bren-Dachs SS

Working Group

  • Judge: Dr Donald A Gill
  • Entry: 207
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste

      2nd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCH Lazy D's Ten Years Gone

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: Nikaluk's Oh What A Circus Che'

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Showgirl's Badabing

Terrier Group

  • Judge: Mr Philip Briasco
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHG Barnstable Ripple Effect

      3rd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Lochinver Jennifer Juniper

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Rockyhill's Take A Chance On Me

Toy Group

  • Judge: Mrs Carol Jean Nelson
  • Entry: 246
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCH Pocahontas Malkanorah

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Bloom An Glow In The Dark

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: Hat Trick's Shake Your Moneymaker

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Touche's & Infinitistar's The Puppet Master

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr Gary L Sparschu
  • Entry: 228
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Windrift's The Force Awakens

      2nd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Merci Cotonis Jiadore Louis

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHB Lantana's Time To Talk At Bradmar

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Sandstorm Say Yes To The Dress

Herding Group

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 249
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Cross Timbers Gisele Of Caretti

      2nd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: CH Adagio N Belbrook's Espirit de Fantasia

      3rd Place

    • Breed: Pumi
    • Name: CH Calypso Davy Jones

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG XIV Karat Come Hell Or High Water

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.