Kennel Club of Palm Springs, Inc. Indio, CA 2022-01-09

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 3573

Best In Show

  • Judge: Mrs. Paula Nykiel
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Ace's Chain Reaction HXAS HXAD HXBD

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Paula Nykiel
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Sunlits King Of Queens

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Loren Morgan
  • Entry: 52
    • Class: Open Senior
    • Name: Parker Lourier
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: ---
    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Hollyhock Go Figure CGC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Loren Morgan
  • Entry: 52
    • Class: Open Senior
    • Name: Bevin Towell
    • Breed: Lowchen

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert Shreve
  • Entry: ---
    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Set'R Ridge's Somerset Cheerleader

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 572
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Esquire's 2 Aces Up My Sleeve

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: CH Hyspire Ghoststone A Tough Nut To Crack

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHG Clarity Reach The Sky Vjk-Myst

Hound Group

  • Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
  • Entry: 505
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Sunlits King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Justart Majenkir Status Symbol

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: CH Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Starline Windborn Classique

Working Group

  • Judge: Mr. Michael Leonard
  • Entry: 629
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Cammcastle's Back To The Future

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Lavender Hills Sin City RN

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHS Irondale's The Legend Exists

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Starlaine Standing Ovation

Terrier Group

  • Judge: Mr. Kenneth E. Berg
  • Entry: 532
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Aimhi Head Dover Heals

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS McVan's Star Dust

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Meadowlake High Times

Toy Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 437
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Wishing Well's & Bobcat's Peace Love And Pixie Dust

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Touche's Judgement Call

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 414
    • 1st Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCH Liontamer Pazzazz Rothrock's Tradition

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Sabe's The Sky's The Limit

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Jogoso's Wild West At Pendragon

Herding Group

  • Judge: Mr. John P, Wade
  • Entry: 362
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Ace's Chain Reaction HXAS HXAD HXBD

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Mon Amies Playing For Keeps

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH The Queen's Tale Legend Beginning

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.