Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2022-01-14

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 690

Best In Show

  • Judge: Mr Fred C Basset
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Fred C Basset
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
  • Entry: 4
    • Class: Open Junior
    • Name: Landon Livingston
    • Breed: Field Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Larry C Abbott
  • Entry: 177
    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Beckon Small Talk

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
  • Entry: 4
    • Class: Open Senior
    • Name: Emily Landers
    • Breed: Pomeranian

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Larry C Abbott
  • Entry: 177
    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Morning Dew Sweepers Call Me Lucky

Sporting Group

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Winweim Breica Hairline Purple Rain

      2nd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: CH Realta Sycomore Spry CGC

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Ehrenvogel Rock Of Ages

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Alliebeck Brodie Bohls

Hound Group

  • Judge: Mr James J Mitchell
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Cayblue Marionette RI TKN NA CGC

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Morning Dew Sweepers Call Me Lucky

Working Group

  • Judge: Mr John S Lucas
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Icepaw's Late Fee

      3rd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCHB Glacier Ederra Escape to Vegas

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste

Terrier Group

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHG Barnstable Ripple Effect

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Menusha's Pancho Villa

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Lochinver Jennifer Juniper

Toy Group

  • Judge: Mr Larry C Abbott
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCH Doubletree Touchstone Hot Toddy

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Bloom An Glow In The Dark TKN

      3rd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Dulcinea's Great Illusionist

      4th Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Maybe Marquez

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: CH Good Fortune Good & Ready II

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Sandstorm Say Yes To The Dress

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH 2Stars Cold As Ice At Damari

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Lantana's Time To Talk At Bradmar

Herding Group

  • Judge: Mr James J Mitchell
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Beckon Small Talk

      2nd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHG Aryggeth's Shake Down PT

      3rd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Moonwind Finding Neverland

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG XIV Karat Come Hell Or High Water

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.