Tampa Bay Kennel Club Brooksville, FL 2022-01-14

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 2240

Best In Show

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Brighton Hightide Valkyrie

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Jennifer Bell
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Jacob Waters
    • Breed: Miniature Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Tilka
  • Entry: 478
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHB Cheron's Dirty Water

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Jennifer Bell
  • Entry: 20
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Elizabeth Skaggs
    • Breed: Basenji

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Tilka
  • Entry: 478
    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB HiStyle's Ruby Slippers

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Cindy C. Lane
  • Entry: 331
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHB Poole's Ide Sargeant SloaneCD RN MX MXJ XF

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Glacier's Star Spangled

      3rd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Kan Trace Very Cheeky Chic

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Vermilion's Sex, Lies, And Serious Money

Hound Group

  • Judge: Mr. Bryan Martin
  • Entry: 273
    • 1st Place

    • Breed: Azawakh
    • Name: GCH Azamour Anbar

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Sunlit's King Of Queens

      3rd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase

      4th Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCH Lost Heritage Knight Of Eldorado

Working Group

  • Judge: Mrs. Terry L. Berrios
  • Entry: 385
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH Ridgetop 'N Marconian's Aventador

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: Cinbar's Bellisima

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
  • Entry: 327
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: White Bull Terrier
    • Name: GCHB Grabo Acie Holiday Moon

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Pinnacle Broxden Lickety Split

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Blue Moon Yang's Light Of Randus

Toy Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 331
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Wingssong This Could Be Love

      4th Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
  • Entry: 267
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Brighton Hightide Valkyrie

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

      3rd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: CH Bright Lights Rocyn's 24k Magic

Herding Group

  • Judge: Mr. Nathaniel Horn
  • Entry: 312
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Yours

      2nd Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHS La Brise Man O'War

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Trifecta Fantasia CGC TKA

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Gem-N-I River Of Urloved CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Cindy C. Lane
  • Entry: 2
    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: Black Diamond's O Sole Mio Ettore CM2 JH


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.