Clearwater Kennel Club Brooksville, FL 2022-01-15

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 2458

Best In Show

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Kan Trace Very Cheeky Chic

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Arvind M. de Braganca
  • Entry: 35
    • Class: Open Senior
    • Name: Luke Waters
    • Breed: Wire Fox Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Bryan Martin
  • Entry: 601
    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH Ridgetop 'N Marconian's Aventador

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Arvind M. de Braganca
  • Entry: 34
    • Class: Open Senior
    • Name: Zoe Keffer
    • Breed: Rottweiler

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Bryan Martin
  • Entry: 601
    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: CH Maximal's Oathkeeper Belev Itornot

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Donna J. Buxton
  • Entry: 397
    • 1st Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Kan Trace Very Cheeky Chic

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Brigadier Shamrock All Silver Stars

      3rd Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Cajun & Rainsway's America Runs On Dunkin'

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Top Pride's I Can Fly

Hound Group

  • Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
  • Entry: 297
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Kazuri's All I Want For Christmas

      2nd Place

    • Breed: Azawakh
    • Name: GCH Azamour Anbar

      3rd Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHB Harehill's I Insist

      4th Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase

Working Group

  • Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
  • Entry: 431
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

      2nd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHG Southports Aries God Of War

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Vztop Hillside Just Another Southern Gentleman

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
  • Entry: 328
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Pinnacle Broxden Lickety Split

      3rd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS BlueCrush Freedom And Whiskey!

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Peabar P.S. I Love You

Toy Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 350
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

      3rd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Knockout Pretty Little Liar

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's Adele Astaire

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
  • Entry: 294
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Brighton Hightide Valkyrie

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHB Sonadora Del Rey

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again

Herding Group

  • Judge: Ms. Marie Ann Falconer
  • Entry: 348
    • 1st Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Yours

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Gem-N-I River Of Urloved CGC

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: CH Energies Schachmatt

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 2
    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: Black Diamond's O Sole Mio Ettore CM2 JH


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.