Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2022-01-15

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 746

Best In Show

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Vicki L Abbott
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

Junior Showmanship

  • Judge: Anne R Palmer
  • Entry: 9
    • Class: Open Senior
    • Name: Rachael Rabenberg
    • Breed: Belgian Sheepdog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr John F Booth
  • Entry: 206
    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Morning Dew Sweepers Call Me Lucky

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Anne R Palmer
  • Entry: 9
    • Class: Open Junior
    • Name: Landon Livingston
    • Breed: Field Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr John F Booth
  • Entry: 206
    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Beckon Small Talk

Sporting Group

  • Judge: Mr Larry C Abbott
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Winweim Breica Hairline Purple Rain

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Ehrenvogel Rock Of Ages

      3rd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: CH Realta Sycomore Spry CGC

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Alliebeck Brodie Bohls

Hound Group

  • Judge: Mrs Danelle Brown
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Morning Dew Sweepers Call Me Lucky

      3rd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Bessdach's Que Sera Sera V Bren-Dachs SS

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: CH Widow Sweet's Happy Hobbit Red Headed Stranger

Working Group

  • Judge: Dr Steve Keating
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCH Lazy D's Ten Years Gone

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHB Jura's American Beauty Stella Blue V Zenith

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Mirage's Wicked Temptress

Terrier Group

  • Judge: Mr John F Booth
  • Entry: 58
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHG Barnstable Ripple Effect

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Menusha's Pancho Villa

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Lochinver Jennifer Juniper

Toy Group

  • Judge: Mr Fred C Basset
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Salsa's & Redwine's Super Rocket 88

      2nd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCH Doubletree Touchstone Hot Toddy

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Bloom An Glow In The Dark

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: Marlex Kisa Red Bandit

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr Steve Keating
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCH Roscka's The Greatest Showman

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: CH Good Fortune Good & Ready II

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Dognew's S & T Roy

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Keelypso's On The Threshold Of A Dream Pola

Herding Group

  • Judge: Dr Gary L Sparschu
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCH Aryggeth's Shake Down PT FDC

      2nd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: CH Adagio N Belbrook's Espirit de Fantasia

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG XIV Karat Come Hell Or High Water

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Beckon Small Talk

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.