Manatee Kennel Club, Inc. Brooksville, FL 2022-01-16
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 2395
Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Flessner's Toot My Own Horn
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kasey O'Brien
- Entry: 39
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Braatz
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kasey O'Brien
- Entry: 38
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
- Entry: 408
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant SloaneCD RN MX MXJ XF
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Cerise Marshal Dillon
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Rockycreek's Just Clownin' Around
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Gayle Bontecou
- Entry: 274
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Flessner's Toot My Own Horn
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's High Roller
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 422
- Breed: Boxer
- Name: CH Hebe Carmargo Sunland BR
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Legado N Danemark's A Captive Spirit
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Felicia Gloria Yablunevi Tsvit
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southports Aries God Of War
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 314
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Roserock's The Gambler
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Bruhil's Thorny Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 331
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Mikasa Magicstar Tommy
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 295
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Arabelle's The Colonel
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
- Entry: 332
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Lionhart's La Vie Est Belle
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Vicki Seiler-Cushman
- Entry: 3
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Black Diamond's O Sole Mio Ettore CM2 JH
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.