PALISADES KENNEL CLUB, INC. Augusta, NJ 2014-10-10
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 580
Best In Show
- Judge: Sheila DiNardo
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exlysta Aires Ciel Noir
Reserve Best In Show
- Judge: Sheila DiNardo
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
Junior Showmanship
- Judge: Sheila DiNardo
- Entry: 4
- Class: Open Junior
- Name: Emma Rogers
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Wendy G. Willhauck
- Entry: 116
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Dublin Diva
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Suzu's Hard Nut To Crack
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Stoneypoint's Time To Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Anthony D. DiNardo
- Entry: 55
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exlysta Aires Ciel Noir
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Windstar's Magnum Opus
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kimani's Time Honored
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 142
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Havannah
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Norman L. Patton
- Entry: 45
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHP Yarrow Venerie Ticket To Ride
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn Here For A Good Time
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH DBF Woodsong Mayflower Madame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 56
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
- Breed: Maltese
- Name: CH Ta-Jons Sinfully Delicious
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Norman L. Patton
- Entry: 41
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Planett's Star Reporter
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Sashi's Love On The Run
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Hobbiton Chatelet Elijah
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Foxmoor Petite Cherie Jardin D'Eden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Paul F. Willhauck
- Entry: 89
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Collinswood Sparks Fly
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Solange Valedictorian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Sheila DiNardo
- Entry: 3
- Breed: Pumi
- Name: Catskill Battyogo Bikfic
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.