Burlington Kennel Club, Inc. Davenport, IA 2022-05-13

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 559

Best In Show

  • Judge: Mr. Fred C. Bassett
    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Xeralane's Shut Up And Kiss Me

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Fred C. Bassett
    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Deborah Barrett
  • Entry: 6
    • Class: Open Senior
    • Name: Tiago Stamford Jardim
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Denise Dean
  • Entry: ---
    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCHS Riverwatch Blazin Mac And Cheese BN RN DN CGCA TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Deborah Barrett
  • Entry: 7
    • Class: Open Junior
    • Name: Jordyn Seymour
    • Breed: Field Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Denise Dean
  • Entry: ---
    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: Delphi's Iris Over The Rainbow CGCA TKN

Sporting Group

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Ciara N' Honeygait Belle Of The Ball CGC

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Wil-Orion's If Wishes Came True

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Next Generation's Have Mercy MH

      4th Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: GCHS Redmoon's What The Duck? CD RA JH AX MXJ

Hound Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 41
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry & Whit Captain & The Kid @ Beachside

      2nd Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHB Lost Heritage Knight Of El Dorado

      3rd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

      4th Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: Boondochs Mountain Ash

Working Group

  • Judge: Ms. Denise Dean
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Justa Go All The Way

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Mariah's Absence Of Malice Mi Casa

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHB Brandauridge Big Easy CGC

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Daneacre Ellenni's Whisky A Go Go

Terrier Group

  • Judge: Mr. Fred C. Bassett
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHG Berkshire Chances Are 'N Life

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Corralitos Tracking The Storm RN DN CGC

      4th Place

    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: GCH Julerr Akvavit Avante FDC AX AXJ OF CA FCAT RATN CGC TKN ATT

Toy Group

  • Judge: Ms. Deborah Barrett
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHS Camparis Coastwind

      2nd Place

    • Breed: Biewer Terrier
    • Name: GCHB Windsong's Lightning Strykes Twice

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Bramver's Orohime

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Marcosa's Essential Travel

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Xeralane's Shut Up And Kiss Me

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Rivendel's Belle Of The Ball

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Bosarts And Gilias Royal Commander

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Dawin One For The Money

Herding Group

  • Judge: Mrs. Sherry C. Webster
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Copperridge's Dazzling Indigo Blue

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: Blue Moon Beloved's Best Bet

      3rd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHG Dojo's You Shook Me All Night Long

      4th Place

    • Breed: Spanish Water Dog
    • Name: CH Dgs Copy This Heifers

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.