Gold Country Kennel Club Yuba City, CA 2022-05-13

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 695

Best In Show

  • Judge: F. Susan Godek
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH R & B's Every Mile A Memory

Reserve Best In Show

  • Judge: F. Susan Godek
    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Dream Hi Sr Don't Believe Me Just Watch

Junior Showmanship

  • Judge: Nancy Liebes
  • Entry: 26
    • Class: Master
    • Name: Sarah Mackney
    • Breed: Shetland Sheepdog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David B. Swartwood
  • Entry: 251
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Firle Oak Empire Maker

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Nancy Liebes
  • Entry: 6
    • Class: Open Senior
    • Name: Bailey Braxton
    • Breed: Basset Hound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David B. Swartwood
  • Entry: 251
    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Cu Liath Windfall Worthington

Sporting Group

  • Judge: Faye Strauss
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Dream Hi Sr Don't Believe Me Just Watch

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: Russet Leather Sequoia Feather Dance JH

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Atlantic's Thunder Road AT Ghoststone

      4th Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Dreamflight Samamari Holding Out For A Hero

Hound Group

  • Judge: Mr. David B. Swartwood
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Cu Liath Windfall Worthington

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Kimera This Side Of Paradise

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Justart Majenkir Status Symbol

      4th Place

    • Breed: Harrier
    • Name: GCHS Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales

Working Group

  • Judge: Mr. David B. Swartwood
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH R & B's Every Mile A Memory

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Top Shelf's Meant To Be

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHB Topaz Wildfire for UmunhumTHDN

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Rivergroves Wonder Dog At Pyrcreek

Terrier Group

  • Judge: Mr Jon R. Cole
  • Entry: 63
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: CH Kallehan's Cash Deposit For Los Carneros

      2nd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria

      3rd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHS Shasta's Easy River

      4th Place

    • Breed: Colored Bull Terrier
    • Name: GCHB Sierra View Bestuvall Cross into Cool

Toy Group

  • Judge: Thomas Nesbitt
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Mister Massimo Vitorious

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Sharbelle Heart Stealer

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG Bobcat A Nickel For A Kiss

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Kali N Summerwind Power Of One

Non-Sporting Group

  • Judge: Faye Strauss
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Oui Didn't Start The Fire @ Maximun

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Saint Florian's Here Comes The Sun

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Fabelhaft Robobull Ferragamo

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Serbu's Tattle Tale

Herding Group

  • Judge: Thomas Nesbitt
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHS DC Ace's Chain Reaction HXASD HXBD

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Whimzy Cant Stop Me Now At Bear Dance

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Norberge's Dante Of Clayfield

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Vadrozsa Stonybeck Meet Joe Black CGCU TKI

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Faye Strauss
  • Entry: 4
    • Breed: Danish-Swedish Farmdog
    • Name: Topo Valley Les's Trophy Buck


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.