Southeast Alabama Kennel Club Perry, GA 2022-05-13

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1236

Best In Show

  • Judge: Ms. Jan N. Paulk
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Yours

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Jan N. Paulk
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 19
    • Class: Master
    • Name: Dyna Vestal
    • Breed: Beagle (over 13")

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert E. Hutton
  • Entry: 411
    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHB Alura Boccalupo Good Vibes CA BCAT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 18
    • Class: Novice Junior
    • Name: Blaine Crowder
    • Breed: French Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert E. Hutton
  • Entry: 411
    • Breed: Whippet
    • Name: Phasions Heavenly Inspiration

Sporting Group

  • Judge: Ms. Denny C. Mounce
  • Entry: 210
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Brigadier Shamrock All Silver Stars

      2nd Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCHS Remedi's What Can Brown Do For You DJA CGC

      3rd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Normandy Silhouette N Javalin Bachelor Parti

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC

Hound Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHS Maple Ridge K-Run I've Got A Secret

      3rd Place

    • Breed: Azawakh
    • Name: Starfire's Kamikaze Of Orisha

      4th Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Iron Gate Battle Of Stirling Bridge

Working Group

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 207
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Driftless Master Of Ceremonies

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: Shirokuma's Aussie Influence Natalya Of Natasha

Terrier Group

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHG Hardinhaus Simply Stunning

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Pinnacle Broxden Lickety Split

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh

Toy Group

  • Judge: Mr. Robert E. Hutton
  • Entry: 197
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Zona Rosa's Have Love Will Travel

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Belleterre Walkin After Midnight

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHP Roi L Man In The Moon

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHG Marlex Classy Finale

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Holdsway Lion King

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHS Encor Lauris Fashionista

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH La Farsante (Hernandez)

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

Herding Group

  • Judge: Mrs. Danelle M. Brown
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Yours

      2nd Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Cordmaker Punchinello

      3rd Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHS La Brise Man O'War

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Sassapine Shine Your Light

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 5
    • Breed: Teddy Roosevelt Terrier
    • Name: Barnett's He's A Whle Lot Of Dax


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.