Klamath Dog Fanciers, Inc. Klamath Falls, OR 2022-05-14

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 505

Best In Show

  • Judge: Dr Daniel Dowling
    • Breed: Pointer
    • Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr Daniel Dowling
    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Kimani's Borne Genesis

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Donna Ernst
  • Entry: 11
    • Class: Open Senior
    • Name: Octavia Stensen
    • Breed: Norwegian Buhund

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 229
    • Breed: Beauceron
    • Name: GCH Outclass Des Gardiens D'Apollinaire

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Donna Ernst
  • Entry: 11
    • Class: Master
    • Name: Lila Holberg
    • Breed: Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 229
    • Breed: Harrier
    • Name: GCHB Blythmoor Chance Encounter At Shadowmere TD TDU TKN

Sporting Group

  • Judge: Dr Daniel Dowling
  • Entry: 41
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHS Pursuit's Trek To The Triple Crown

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Ocoee Wild About Hunter

      4th Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: GCH ReadyFor Sunjiro Of Madrona KII

Hound Group

  • Judge: Mrs. Janice Schreiber
  • Entry: 43
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Kimani's Borne Genesis

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: CH Moonbow's Don't Steal My Blanket

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCH Bazinga Hat 4 You At Rocknpharaohs NA NAJ NF

      4th Place

    • Breed: Cirneco dell'Etna
    • Name: CH Kaen's Driving Force

Working Group

  • Judge: Philip Freilich
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Starlaine Standing Ovation

      2nd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: CH Lasquitte's Who Dat On The Ponderosa

      3rd Place

    • Breed: Dogue de Bordeaux
    • Name: GCH Emberez Argento

      4th Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHB Vista Del Volcan Tobasco

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Donna Ernst
  • Entry: 36
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Kwic Bonirose Go Uptown

      2nd Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: GCHG Indigo Igo Legacys Next Phase Shake Ur Money Maker

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH RavenboutsZippadi Dudah

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Tregoad's Once Upon A Time

Toy Group

  • Judge: Mrs Molly Martin
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Empee's Black Panther

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Nordic Vision's Turn Back Time

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Orchard Hill Toy Money

      4th Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCH Spirits Dugualla Let Freedom Ring

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: CH Sage Hill's All You Have to Do is Dream

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Dlanor N D'Vista's Drama Queen

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Aria's Huckleberry Legacy At Topperlyn

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: CH Yamashita's Onna Bugeisha Go Mizumi

Herding Group

  • Judge: Mrs Nancy Simmons
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Limelite's Cha Cha Cha

      2nd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TKA TT RATN

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG MVR Diamonds In The Rough

      4th Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHS Cloudpointe Ringside Gossip

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.