Rio Grande Kennel Club Albuquerque, NM 2022-05-14

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 1203

Best In Show

  • Judge: Mr Kenneth A Buxton
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Kenneth A Buxton
    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHG Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Anne Savory Bolus
  • Entry: 17
    • Class: Open Senior
    • Name: Annabell Young-Waterman
    • Breed: Mastiff

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Carolyn A Herbel
  • Entry: 470
    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: Harmony's Cherbo Humble & Kind

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Anne Savory Bolus
  • Entry: 17
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Gidenn Towell
    • Breed: Boston Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Charles L Olvis
  • Entry: 470
    • Breed: Brittany
    • Name: Triumphant's Flying Circus

Sporting Group

  • Judge: Mr Charles L Olvis
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Blueprint's Sweetgold Country Girl

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHS Solivia's Defining Moment At Playlist

      3rd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHS D & D Hill Country's Out Of Inc

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: Trio's Happiest Place On Earth

Hound Group

  • Judge: Mr David Bolus
  • Entry: 239
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHG Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Sunlits King Of Queens

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Skyline N Woodstone's Big Show De Huilcallacta

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Soletrader Dean Martin

Working Group

  • Judge: Mr Garry K Newton
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHS Azteca's John Denver At Summit

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste

      3rd Place

    • Breed: Komondor
    • Name: GCH Meadow View Quintessential Zillion To One

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHB B-Haven's Sherpa's Rocky Mountain Legacy

Terrier Group

  • Judge: Ms Sharol Candace Way
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: American Hairless Terrier
    • Name: GCH Edelweiss Harry Azcrac ZFG

      2nd Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCHB Royalist Yon's Heart In The Highland Royals

      3rd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHS Ravenclaw Under The Sea

      4th Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Menusha's Pancho Villa

Toy Group

  • Judge: Mrs Donna J Buxton
  • Entry: 213
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Bloom An Glow In The Dark TKN

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Timeless Stella By Starlight Aero

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Castle Peak Field Of Dreams CGC

Non-Sporting Group

  • Judge: Carolyn A Herbel
  • Entry: 132
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Barnstorm One Chance Fancy By Dzine

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHS Good Fortune Good & Ready II

      3rd Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCHB Badgerden's Big Bark Theory

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Sandstorm Say Yes To The Dress

Herding Group

  • Judge: Mrs Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 185
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHB Sterling Shine The Light

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHS JDI Taylryder Ewe Bet I'm Serious TKN

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Mon Amie Playing For Keeps

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Aratone Neverland

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.