Scott County Kennel Club Davenport, IA 2022-05-14

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 659

Best In Show

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 10
    • Class: Open Junior
    • Name: Johnathan Seymour
    • Breed: German Shorthaired Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Dianne Kroll
  • Entry: ---
    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHS Ellusion's Ramesses The Great

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Tiago Stamford Jardim
    • Breed: Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Dianne Kroll
  • Entry: ---
    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Tahari N Clearcreek's Highway Patrolman

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Next Generation's Have Mercy MH

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Ciara N' Honeygait Belle Of The Ball CGC

      3rd Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCHS Bruce's Living The Life @ Upland

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: CH Renascent Covingtonwest

Hound Group

  • Judge: Ms. Dianne Kroll
  • Entry: 44
    • 1st Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHB Skiptonton's A Win For Winter CA DS DJ TKA

      2nd Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHB Lost Heritage Knight Of El Dorado

      3rd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

      4th Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: boondocks Mountain Ash

Working Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHS Highlander's Game Set Match At Fanta C RN CCA FCATZ CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHB Brandauridge Big Easy CGC

      3rd Place

    • Breed: German Pinscher
    • Name: GCHB Nevars A Ransom For Redchief VD Wolken

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Daneacre Ellenni's Whisky A Go Go

Terrier Group

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: American Hairless Terrier
    • Name: GCH Edelweiss Hi-Life Faye Tality

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Blue Moon Yang's Light Of Randus

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHB Den-Mar's Dressed To Party TD

Toy Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust

      2nd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHS Camparis Coastwind

      3rd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: Tantalite Zwart Zeva

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Bramver's Orohime

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Deborah Barrett
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Xeralane's Shut Up And Kiss Me

      2nd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHG Moonlight Indiana Jones The Last Crusade CA

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Dawin One For The Money

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: Imagine A Double Portion

Herding Group

  • Judge: Ms.Denise Dean
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHG Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: Kell Kandyland

      3rd Place

    • Breed: Spanish Water Dog
    • Name: CH Dgs Copy This Heifers

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Pettibone's Lady Of The North

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.