Two Cities Kennel Club Yuba City, CA 2022-05-14

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 899

Best In Show

  • Judge: Thomas Nesbitt
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Whimzy Cant Stop Me Now At Bear Dance

Reserve Best In Show

  • Judge: Thomas Nesbitt
    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Dream Hi Sr Don't Believe Me Just Watch

Junior Showmanship

  • Judge: Janet L. Fink
  • Entry: 17
    • Class: Master
    • Name: Sarah Mackney
    • Breed: Shetland Sheepdog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Sidney L. Marx
  • Entry: 370
    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Polar Mist Panties In a Know

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Janet L. Fink
  • Entry: 17
    • Class: Open Senior
    • Name: Breena Koons
    • Breed: Pyrenean Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Sidney L. Marx
  • Entry: 370
    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHS Shasta's Easy River

Sporting Group

  • Judge: Sidney L. Marx
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Dream Hi Sr Don't Believe Me Just Watch

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Dawnglow For Your Eyes Only

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Whiskeytown's Instant Karma CGC JH

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Firle Oak Empire Maker

Hound Group

  • Judge: Mr. Timothy Catterson
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Whirlaway Diablo's Bare Knuckle Brawler

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Justart Majenkir Status Symbol

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Buster "Slo Paw" Posing CD RN CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Harrier
    • Name: GCHS Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales

Working Group

  • Judge: Mr Jon R. Cole
  • Entry: 186
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHB Topaz Wildfire for UmunhumTHDN

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Snowbright's Ziggy's My Star Duck CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Von Hawes Doin' The Dance In Rio TT CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Silverice Catanya's Love and Light CGC

Terrier Group

  • Judge: Thomas Nesbitt
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: CH Kallehan's Cash Deposit For Los Carneros

      2nd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Medley's You Can't Always Get What You Want

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Kynterra Special Edition

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHG Bachi's Play Without Mercy

Toy Group

  • Judge: Mr. David B. Swartwood
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHB Kaylen's He's A Panda Bare

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG Bobcat A Nickel For A Kiss

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Kali N Summerwind Power Of One

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH No Me Hables V. Tani Kazari

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr Jon R. Cole
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Skyline's Continuum

      2nd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHG Jogoso's Wild West At Pendragon

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Fabelhaft Robobull Ferragamo

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Oui Didn't Start The Fire @ Maximun

Herding Group

  • Judge: Mr. David B. Swartwood
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Whimzy Cant Stop Me Now At Bear Dance

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHS DC Ace's Chain Reaction HXASD HXBD

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Dougal Pemdragons Magic Carpet Ride RN RATN CGCA TKA

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Vadrozsa Stonybeck Meet Joe Black CGCU TKI

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.