Fargo-Moorhead Kennel Club West Fargo, ND 2022-06-04
Posted by: Camille Bakker
Total Entry: 491
Best In Show
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Carol Jean Nelson
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Have Mercy
Junior Showmanship
- Judge: Dr Troy Clifford Dargin
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Lucy Prichard
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Beverly Andersen
- Entry: 263
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Jodee's Time Square Can't Shine As Bright As You
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr Troy Clifford Dargin
- Entry: 17
- Class: ---
- Name: Avery Lembke
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Beverly Andersen
- Entry: 263
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Catori-Saudades Second Bite Of The Apple DN TKN
Sporting Group
- Judge: Karen Dumke
- Entry: 115
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Have Mercy
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHB Kei-rin's Gunsmoke
- Breed: Vizsla
- Name: CH Kizmar Bacon In Th'Makin SWN SCA SIA SEA CGC TKN VHMP
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Mochalabs Wreck It Ralph
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 54
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Upper Mountain Violets Are Blue V Devlynn
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH 3CColors U Fanci Now V.HH CGC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Shadynook Shenanigans at Chaos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Denise Dean
- Entry: 65
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Brandauridge Big Easy CGC
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Kirenska's Rewrite The Starts
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: Brazen Long Strange Trip
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Beverly Anderson
- Entry: 34
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Abberann I'm A Soul Man
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Corralitos Proudly Made in Minnesota
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS K-Dee's Diamonds and Pearls
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Focus Fortuna Di Trevi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 90
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCHG Windsong's Lightning Strykes Twice
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Hallmark's His Royal Highness AX AXJ
- Breed: Russian Toy
- Name: Charakara Leo the Lion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Grace Fritz
- Entry: 61
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Darkenwald Warmest Koinonia With Shainakees
- Breed: French Bulldog
- Name: Rock'N Roll's Zero Excuses
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Baderden's Big Bark Theory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Judi Bendt
- Entry: 72
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Praetoria Noire De Roi Givre
- Breed: Puli
- Name: CH Mezok Edes-Dobostorta "Khane" CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Blackmyst Master Detective
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.