Five Valley Kennel Club Missoula, MT 2022-06-04
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 558
Best In Show
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
Reserve Best In Show
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Sugarok Magic Mike UDX MXB MJS OF
Junior Showmanship
- Judge: Emily Fish
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Lila Holberg
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Eugene Blake
- Entry: 288
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Sapphire Anythingspossible Pendelton
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Emily Fish
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Bailey Crader
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 288
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Spring Fevers Kick The Dust Up
Sporting Group
- Judge: Mr Johnny R Shoemaker
- Entry: 110
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Juniper's Daylight Special TKN
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Jan Paulk
- Entry: 90
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga Copernicus The Stargazer CGC BCAT SC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Whirlaway Diablo's Bare Knuckle Brawler
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Tudorglen V Brendackel Schwarzwalder Kischtorte MS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith Brown
- Entry: 114
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Lasquite's Ian Of Rolando CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Camcastle's Back To The Future
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Remi's When They Go Low, We Go High
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Shreve
- Entry: 34
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Selkirk Puttin On The Ritz
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Scotch Broom Riley Macneill Of The Isles BCAT
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Elwha's Point Of Origin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Johnny Shoemaker
- Entry: 56
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Dunkirk Just One More Time
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHB La Islas Bohemian Rhapsody
- Breed: Pug
- Name: GCHS Chelsea's Fantasy Color My World
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Wystas Ezekiel At Heavenly RN TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Jan Paulk
- Entry: 76
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Starlight's Crown Jewel
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Tre Run N Widget's Moolit Star
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Shira Yuri Amythest Iris
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Lakeridge Bet On Black
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert Shreve
- Entry: 72
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Sugarok Magic Mike UDX MXB MJS OF
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Spring Fevers Crowning Achievement
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Windcrest 's Willie Nelson Of Rocky Oaks
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne RN TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.