Baton Rouge Kennel Club Gonzales, LA 2022-06-05
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 609
Best In Show
- Judge: Ms Ann Roth
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
Reserve Best In Show
- Judge: Ms Ann Roth
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
Junior Showmanship
- Judge: Ms Ann Roth
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Dyna Vestal
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Walter J Sommerfelt
- Entry: 198
- Breed: Great Dane
- Name: CH Stardust's King Of Late Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms Ann Roth
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Walter J Sommerfelt
- Entry: 198
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lafleur Golightly At Tiffanys
Sporting Group
- Judge: Mr Walter J Sommerfelt
- Entry: 104
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Alliebeck Brodie Bohls
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Double Barrel's Turkey Creek Jack Johnson MH CG
- Breed: Brittany
- Name: GCH Hope's Cruising The Fast Lane JH OA OAJ
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Thora P Brown
- Entry: 88
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Korsakov Love A Mystery At Lost Key SC DCAT RATN CGC TKP
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: Windspirit Gunnery Sergeant Legacy MW
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Fetch & Smell Olive Oyl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Walter J Sommerfelt
- Entry: 110
- Breed: Great Dane
- Name: CH Stardust's King Of Late Night
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Ladiha's Bjelkier Army Man CGCU
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Allan Brown
- Entry: 50
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Blue Moon Pop-A-Razzi
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Rockyhill's Take A Chance On Me
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Foxhaus Game On At Foxhollow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Donna J Buxton
- Entry: 111
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Timeless Stella By Starlight At Aero
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Sw's Mafioso
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Lusty Pom's Thunder Stroke
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Dasha's Gay For The Stay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr Albert Bianchi
- Entry: 89
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lafleur Golightly At Tiffanys
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Bright Lights Rocyn's 24k Magic
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Lantana's Time To Talk At Bradmar CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr Kenneth A Buxton
- Entry: 57
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Margaux's Saturday Night Special At Terra
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG JBK The Battalion Of A&M At Baletka
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Tairis Runnin' Down A Dream
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Overo Summer Love BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.