Conewango Valley Kennel Club Dunkirk, NY 2022-06-05
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 531
Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHP Jasmine Camilla Lester
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Bryant Janetzke
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 241
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: GCH Alkemi Cosmic Curiosity LT RI
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Maciuba
- Breed: Great Pyrenees
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 241
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Oasis Fasten Your Seat Belts CGC CGCA TKP RN RI BCAT CD
Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 96
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHP Jasmine Camilla Lester
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Aridawn's Madison CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hillock's Harborview
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS O'Charida's The Son Also Rises RI CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ronald S.F. Mahon
- Entry: 55
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Echo Hounds Yogi Of Darom
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Cebar Extra
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Grand Gables Ms Smiling Down On Us
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Wychway's Of Quartz She's Worth It RN BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 102
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Legado N Danemarks A Captive Spirit
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Mirabel Love Story RN RATS CGC TKN
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Coolhand's Liberty
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crusade Rock Crystal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Ronald S.F. Mahon
- Entry: 35
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Starkweather Sprite
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Thunderally's Mystevious Casper
- Breed: Airedale Terrier
- Name: Traymar's Peanut Butter Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Ronald S.F. Mahon
- Entry: 68
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Onelove C'est La Vie
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Carlen Myrddin Wylit At TYCWN
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Krispin Hi Roller
- Breed: Pug
- Name: Casper's She's A Sirius Heartbreaker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 69
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Clicquistan's You Don'T Own Me
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Oasis Fasten Your Seat Belts CGC CGCA TKP RN RI BCAT CD
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Tappin Bay Remington CGC CGCA THD ATT
- Breed: Lowchen
- Name: CH Cordin's Masked Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 95
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: GCH Alkemi Cosmic Curiosity LT RI
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Bailiwick Lasso The Moon
- Breed: Rough Collie
- Name: Cottonwood Maplecreek Wine Sommelier
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: Arohawk's Coffee Break At Cardinal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hills How You Doin'
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.