GLOUCESTER COUNTY KENNEL CLUB, INC. Buena, NJ 2014-10-17
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 491
Best In Show
- Judge: Betsy Horn Humer
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
Reserve Best In Show
- Judge: Betsy Horn Humer
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
Junior Showmanship
- Judge: Jerry Berkowitz
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Megan Jannone
- Breed: Welsh Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Carole Lee Richards
- Entry: 142
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Unique Queen Of Dazzle
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Kristen Francis
- Entry: 142
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Shade Mountain's Cane Bello Moon Dancer JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope My Boys Girl
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Black Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 48
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Clan Macgregor's Gordon Of Stafford
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Sanyati's D'Artagnan of Ridgelea.CD,RE,CDC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: Windkist K-Run's Life's A Dan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Kristen Francis
- Entry: 93
- Breed: Samoyed
- Name: GCH McMagic's Mojo
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist's Soda Pop
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Belgregs Scotty McCreery
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Blackrock Jungle Juice,RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Entry: 28
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Rivendell's Tinker Toy
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Blythewood Commander Baron
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails Loyal Knight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 45
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH South Folk's Sweet Harmony
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The King Of Pop
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy&Hapichin So Minty Fresh
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Blythwood Golden Warrior
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Entry: 56
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Sea Ya At The Top
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Cimarron N Dynasty's Bound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Kristen Francis
- Entry: 74
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Morningstar's All That Jazz Ma'am
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH TK Rocks Runnig Like The Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 1
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Guess VD Bovendijkse Hoeve RN CGC CM3
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.