Jesse James Kennel Club Topeka, KS 2022-06-05
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 664
Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Ciara N' Honeygait Belle Of The Ball CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Emma Cloud
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sherry C. Webster
- Entry: 261
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Foxhollow Winter Solstice
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Sai Jokai
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sherry C. Webster
- Entry: 12
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Divine Acres You Me & Dupree
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 83
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Ciara N' Honeygait Belle Of The Ball CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Summit's Silver Lining SWN
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Ehrenvogel Gunning For My Heart BN RN SH CGC TKN
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Ru Redi For This Joint Venture JHCGCTKN BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 66
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Southwind's Man O'War With M&M CGC TKN
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Signet Amelia Bedelia
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Imperium Designed By Deluxe
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHB Widow Sweet's Happy Hobbit Red Headed Stranger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 151
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Midnight Sky's Dancing In The Moonlight
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Successi Wild Card Of Good Fourune
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 44
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Cairncroft Chasing Dreams And Rambling Ripples
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Moolti Yaponchik
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 132
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Ot Nevskogo Hobbita
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Doubletree Touchstone Hot Toddy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 85
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Petite Glamour Mondo Reve Dore
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Bosart And Gilja's Royal Commander
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Corsair's Drop And Give Me Zen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 99
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Highcroft Taradells Sauvage
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Karizma's Jose Carreras Von Loar CGC
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Bojtosfulu Pajkos Almos of Perfect Images
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.