Taconic Hills Kennel Club, Inc. New Paltz, NY 2022-06-10
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 375
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara A. Pessina
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Weissenberg Champayne On Ice
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara A. Pessina
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 1
- Class: Novice Senior
- Name: Milla Berg
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Entry: ---
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Cocoas All Eyes On Me
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Entry: ---
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Timberwinds Magical Mystery Tour PCD BN RA
Sporting Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 67
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Weissenberg Champayne On Ice
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Tampa Bay & Eagle Pond's Kisses Sweeter Than Wine
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Pointsetter's Night Train Arrives @ Seasac MH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 71
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Ina's Fashion Divine
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Moncacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Kachina Kochana Coco Crisp V Lucene
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH White Gloves Veritas And Balderdash
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 67
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Hearthmore`s Wintergreen Mountain
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Italica's Sheik Valentino
- Breed: Boxer
- Name: GCHG RayPat's Chip Off The Blarney Stone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 11
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Bruhil's Thorny Rose
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Sweet Home Chicago
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHB Ashcroft Green Gables Xpectation BN FDC CAA
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Alazars Honest Abe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 41
- Breed: Pug
- Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Adelle Astaire
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryph's Oh Shucks
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Swish Threes Mommaluvs TCM Stewdios
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Alcie M. Watkins
- Entry: 33
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Dengar Call Me George!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 64
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Milas December Bride
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hill's Daieymae Keep The Faith Naijh
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.