Salina Kennel Club, Inc. Hutchinson, KS 2022-06-11
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 697
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridges Dazzling Indgo Bue
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Julie M. Lux
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Avery Miller
- Breed: Airedale Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 245
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Nileefox Dirty Outlaw BCAT
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Julie M. Lux
- Entry: 31
- Class: Master
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 245
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Heavenbound He's The Prince Of Peace
Sporting Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 99
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Winweim Breica Hairline Purple Rain
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Sincerus Magnificent Obsession Of Latierra
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Beekauz's Knock 'Em Dead
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Andrea Bradford,MD
- Entry: 77
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Southwind's Man O' War With M&M CGC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Soletrader Dean Martin
- Breed: Harrier
- Name: CH Kingsbury The Need For Speed TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 125
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Midnight Sky's Dancing In The Moonlight
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Timberknolls Golden Bow CGC
- Breed: Boerboel
- Name: GCH Silverthorne's Meant To Be TKN VHMA VHMP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 31
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT RATN
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Nileefox Dirty Outlaw BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 111
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Greyport Endeavour
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
- Breed: Pomeranian
- Name: Robcary's Snow Sprite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 87
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Dawin Heartsrings
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Good Fortune Good and Ready II
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Jodee's Time Square Can't Shine As Bright As You
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Lee-Fee's An Everlasting Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 125
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridges Dazzling Indgo Bue
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Whimzy Eight Days A Week
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 2
- Breed: Norrbottenspets
- Name: Maplesong-Red Cedar Look At Me Liberty
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.