Western Pennsylvania Kennel Association, Inc. Morgantown, WV 2022-06-16
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 427
Best In Show
- Judge: Mr David Jay Hyman
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacy's Not My Circus
Reserve Best In Show
- Judge: Mr David Jay Hyman
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
Junior Showmanship
- Judge: Mrs Beverly A Drake
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Kale Coe
- Breed: Akita
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Alice M Watkins
- Entry: 199
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Alpine's No Fly Zone CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs Beverly A Drake
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Azlyn Eagle
- Breed: Alaskan Malamute
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Alice M Watkins
- Entry: 199
- Breed: Basenji
- Name: GCH Wittsend Just My Marjai FCAT RATN TKN ATT
Sporting Group
- Judge: Mrs Patricia Hess
- Entry: 63
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Three Oaks Grin And Bear It JH FDC
- Breed: Pointer
- Name: GCHB HH Wynot At Flint In Heavy Cover JH
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Boyerie's Storm Chaser @ Kurly Kreek CGC
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Brass Lite's Only The Good Spy Young
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Barbara G Pepper
- Entry: 68
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH M & M's A Jeep Trackhawk On Your Tail
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Merry Music Counting Stars
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Dragonfly's Candy Man ML
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Patricia Hess
- Entry: 91
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Jerdans Country Girl Eden Forest
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Brazenhead I'm A Believer From Goldleaf
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Kasaan's Karlask Kingdom Squad
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Reema's Fuzzy And Blue BN RI CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Alice M Watkins
- Entry: 31
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Alpine's No Fly Zone CGC
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Significant Other
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Ashcroft Green Gables Xpectation CD BN FDC CAA FCAT SWN SCA SEA SHDN RATN CGCA TKP ATT VHMA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Alice M Watkins
- Entry: 57
- Breed: Pug
- Name: GCH Giffords Hanna Banana
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHS Kallmee The Aerialist
- Breed: Papillon
- Name: GCH A & A's Pocket Full Of Sunshine
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB New River Taking Up Arms With Heritage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: mrs alic
- Entry: 26
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Sprookje Armand De Brignac Brut Gold
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines Covert Op
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH OBX Sitting On The Dock Of The Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Patricia Hess
- Entry: 83
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Shumaker Hills In Kase You Me Missed Me CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Kurpas Dylans Forgoten Chance To Defend The Stars CGC FDC
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.