Northeastern Illinois Kennel Club Grayslake, IL 2022-06-17
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 777
Best In Show
- Judge: Ms. Pamela Bruce
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHS Lost Heritage Knight Of El Dorado
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Pamela Bruce
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
Junior Showmanship
- Judge: Cmdr Pamela Ryner-Hirko
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Katelyn Heiman
- Breed: Labrador Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
- Entry: 271
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Bel-Mar's Vixen V MnM
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Cmdr Pamela Ryner-Hirko
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Addisen Lily Sholes
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
- Entry: 271
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Lockshire V Splendor Farm Messanger Of Strength SL
Sporting Group
- Judge: Mrs. Vicki L Abbott
- Entry: 180
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Triseter Celtic Usher
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Weissenberg Champayne On Ice
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Dogwood Hollow Flashstorm SH CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
- Entry: 88
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHS Lost Heritage Knight Of El Dorado
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M Stellar Spotify
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Adili & Idab's Reign On Zambezi
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Daybreak's Frozen Assets W
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Entry: 146
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Watersong Pouch Cove Resolute
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Szumeria's Joint Venture
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 152
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Minuteman Boardwalk
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhollow Mr. Tambourine Man At Foxhaus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 67
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams
- Breed: Pug
- Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Sleepyhollow Meet Ibi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 81
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Jingle's A Site For Soar Ayes At Onirama
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Good Fortune B And G Hot Toddy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Mary Anne Brocious
- Entry: 60
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: Briard
- Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor
- Breed: Beauceron
- Name: GCH Onasis Des Monts Du Lac
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.