Bahia Sur Kennel Club of Chula Vista Valley Center, CA 2022-06-19

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 723

Best In Show

  • Judge: Mr. Raymond V, Filburn Jr.
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Simpatico Journey Of Thrills

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Stephen M. Cabral
  • Entry: 10
    • Class: Master
    • Name: Ava Hata
    • Breed: Beagle (over 13")

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
  • Entry: ---
    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHG Lindi's Heavenly Scottish Delight

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Stephen M. Cabral
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Alexis Lopez
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
  • Entry: ---
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Love'N Stuff One For The Road

Sporting Group

  • Judge: Dr. Ronald I. Sprtizer
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Ramblewood Time In A Bottle

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Aspenglo Bitcoin

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Southdown Carousel Favored Son

Hound Group

  • Judge: Mrs. Carol Spritzer
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline Windborn Rejoice Rejoice

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Shante N Sovereign Suede

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: Quiet Creek's Legend Absolut

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: Del Rey-Winston's Forever Young

Working Group

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
  • Entry: 132
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Enforcer's Moore Than A Patriot

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: Kodane's Spirit Of Adventure

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Polar Mist Shining Star At Aladdin

      4th Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: CH Nanda Parvati Alanzar

Terrier Group

  • Judge: Mr. Clay Coady
  • Entry: 48
    • 1st Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHB Mar Vista Above The Line

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHG Lindi's Heavenly Scottish Delight

      3rd Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCH Solana Feed Our Fame

      4th Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: CH Highland Downs Grits N Giggles

Toy Group

  • Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Aslan Vindicated Victory

      3rd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Altmark A Slice Of Heaven

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: WFO's How The Grinch Stole Christmas

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Players Rise And Shine

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Kountrytyme American Gangster

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG QB And Hickory Hill's Grand Tradition

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Shira Yuri Amythest Iris

Herding Group

  • Judge: Mrs. Carolyn Herbel
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Aratone Neverland

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Royal's Greatest Love Story

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Love'N Stuff One For The Road

      4th Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: Cloudpointe Kingfin At Flashpoint

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.