Middlesex County Kennel Club Brooklyn, CT 2022-06-19

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 832

Best In Show

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak TraLaLa Of Grandeur

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Virginia T Rowland
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Katie Gomes
    • Breed: Doberman Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Terry Stacy
  • Entry: 251
    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Ania's Celebrity Profile

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Virginia T Rowland
  • Entry: 10
    • Class: Master
    • Name: Ryan Markey
    • Breed: Vizsla

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Terry Stacy
  • Entry: 251
    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Beachside Dox The Perfect Partner MS

Sporting Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 263
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN AX MXJ XF

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Roclyn Brew Ha Ha

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

      4th Place

    • Breed: American Water Spaniel
    • Name: GCHB Kei-rin's Gunsmoke

Hound Group

  • Judge: Mr Terry Stacy
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak TraLaLa Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Justart Majenkir Status Symbol

      3rd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHG Kachina Kochana Coco Crisp V Lucene

      4th Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Windbourne Remy Martin

Working Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Midnight White's Fly Me To The Moon

      3rd Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHS Adibeir Red Carpet Affair CGC

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Allegiance How To Get Away With Murder For Lawless

Terrier Group

  • Judge: Mr Charles L Olvis
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: CH Monaline Unit

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Barrister Res Ipsa Loquitur

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Hjohoo's Hjo Are Simply The Best

Toy Group

  • Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: Orchard Hill Pretty Please

      2nd Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: GCH La Islas Bohemian Rhapsody

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Mountain Crest My Boy Watson

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH RFS It Is Rocket Science

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT

      3rd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: Songbird That's More Like It

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Crestagard's Shakin Not Stirred In The Goldenheart

Herding Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 65
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: GCHS Broadcreek's Walk The Line CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: Stonewood's Living Proof Of Fenwick

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHP Legacy's Freestyle

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bagatelle Rainbow Moon

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.