St. Petersburg Dog Fanciers Association Tampa, FL 2022-06-19

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1557

Best In Show

  • Judge: Mrs. Debra L. Thornton
    • Breed: Puli
    • Name: CH Cordmaker Punchinello

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Debra L. Thornton
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Stellar Tbgo Star Light Star Bright

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Cathy S. Dahlberg
  • Entry: 36
    • Class: Open Senior
    • Name: Juliana Palmer
    • Breed: French Bulldog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Gale Young
  • Entry: 575
    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: Prismic Fashionista Ignites The Revolution

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Cathy S. Dahlberg
  • Entry: 35
    • Class: Master
    • Name: Dyna Vestal
    • Breed: Beagle (over 13")

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Gale Young
  • Entry: 575
    • Breed: Maltese
    • Name: GCHB Kesanna's Sugar Pop At Donryn

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Gale Young
  • Entry: 281
    • 1st Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHB Cheswynd's Girl With The Far Away Eyes JH RN

      2nd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC

      4th Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: CH Katyra's Moon On Fire

Hound Group

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Highroller

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHG Kazuri's All I Want For Christmas

      4th Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: CH GrandCru Estandon Legend

Working Group

  • Judge: Mrs. Paula Nykiel
  • Entry: 275
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Cammcastle's Back To The Future

      2nd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHG Southports Ares God Of War

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Pyrless Pyramor Twice Upon A Time

      4th Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHG Oblivion Earthride CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. Michael Forte
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Blue Moon Pop A Razzi

      2nd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHG Nicairn Fearghas Dolaidh Hjo Got The Spirit CAA FDC FCAT2 CGCA

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Hollow Oaks Dazzle Me Too!

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh

Toy Group

  • Judge: Mr. Michael Forte
  • Entry: 242
    • 1st Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP Bramver's Orohime

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Jolisse N Ryan Bright Like A Diamond

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Pammar I Love The Way You Love Me

Non-Sporting Group

  • Judge: Nicolas DeBedout
  • Entry: 220
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Stellar Tbgo Star Light Star Bright

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Cobano Avalos-Lara

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Dr. Dree

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHB Ego Laska Faina

Herding Group

  • Judge: Dr. Fabian P. Daza
  • Entry: 150
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Cordmaker Punchinello

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Riverside London Night FCAT CAA

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Veritas What Cowboys Do

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH New era's Dasher V Kenja

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
  • Entry: 4
    • Breed: Teddy Roosevelt Terrier
    • Name: Barnett's Forever And A Day CM6 CAA DCAT


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.