Central Maine Kennel Club, Inc. Cumberland, ME 2022-06-23

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 533

Best In Show

  • Judge: Mr. Edward W. Hall
    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Weissenberg Champayne On Ice

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Edward W. Hall
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Benchmark

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Whitney Perry Leyton
  • Entry: 14
    • Class: Master
    • Name: Hadley George
    • Breed: English Cocker Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Whitney Perry Leyton
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Matilda Reck
    • Breed: Flat-Coated Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Weissenberg Champayne On Ice

      2nd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Vermilion's A Wanted Man

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Golden Finale's Goddess From The Stars

Hound Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak TraLaLa Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Kingdom N daggarwoods Silverado

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHG Kachina Kochana Coco Crisp V Lucene

Working Group

  • Judge: Mrs. Sandra Walker
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHG Swiss Run's At The End Of the Line With Palisades

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHG Rivergroves Lady Avaleda Brio

      3rd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCH Tennescott White Mtns Abenaki Brook RA CGC

      4th Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHB Italica's Sheik Valentino

Terrier Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 24
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: CH Monaline Unit

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Peabar P.S. I Love You

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Hjohoo's Hjo Are Simply The Best

Toy Group

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Riversong's Rockin' At The Ritz

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Piccadil's The Greatest Showman Come Alive

      3rd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Good Luck Chuck V Tani Kazari

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: CH Clussexx The Great Houdini From Flivverway

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Michael J. Woods
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Benchmark

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHB Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N Xin Jin

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Planett's Pop Star

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: Muldoon In The Arms Of Angels

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert J. Whitney
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Vulcans Bleue At Bayouland

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Dunhill Scott's Sophie's World

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Leftbank Kestrel Keep Me In Mind

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: CH Reddenblu's Moonlight Marauder

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.