Wallkill Kennel Club, Inc. New Paltz, NY 2022-06-23

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 366

Best In Show

  • Judge: Mrs. Gay Kuehnel-Hisatake
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Hollow Hills' Steele River

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Gay Kuehnel-Hisatake
    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Terrie Breen
  • Entry: 2
    • Class: Master
    • Name: Ryan Markey
    • Breed: Vizsla

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Terrie Breen
  • Entry: 2
    • Class: Novice Junior
    • Name: Lilah Figura
    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB Halestorm-Suma This Is Unbelievable FDC BCAT CGC TKN ATT

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Boca Gold's Order Of The Phoenix JH

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: CH Next Generations Ironwoods Walnut MH QA2

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCH Hope's Copper Pennie

Hound Group

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
  • Entry: 45
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Naletai Sokolow

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Walker's Pure Joy On Bleecker Street JC ACT1 TKI CGC

      3rd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Saranan's Footsteps In The Sand With Cranston Hill

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Ledgehill's I'm Superman

Working Group

  • Judge: Mrs. Terrie Breen
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Seraphin Most Valuable Player V Aliston FDC CAX FCAT SWN WAC RATO CGC TKN ATT

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHB Bullrinkles Wizard of Oz

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Big Beach's My Sun And Stars Moon Of My Life

Terrier Group

  • Judge: Mr. William deVilleneuve
  • Entry: 28
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Whiskybae Haslemere Burning Bright

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Blue Moon Pop A Razzi

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS L'end Show Moviestar

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Kaatskill Chasing Rainbows With Moonshadow

Toy Group

  • Judge: Mr. William deVilleneuve
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: CH Kimro's Adele Astaire

      2nd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHS One Love Hashtag Not Vanilla

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Regallust Dreams Of The Great Oz

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
  • Entry: 40
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHB Bright Lights Rocyn's 24k Magic

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHB Bayshore Stonehaven First Lady

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: Zodi's Wahoo

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Whitebredsnorwegian Jewell

Herding Group

  • Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
  • Entry: 57
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Hollow Hills' Steele River

      2nd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCH Milas Walk My Way At Tairis

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bagatelle Rainbow Moon

      4th Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHS Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.