Burbank Kennel Club City of Industry, CA 2022-06-24

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 836

Best In Show

  • Judge: Dr. Karen M. Ericson
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Terra's Harry Victor

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Karen M. Ericson
    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Rangel's Celtic Prince

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Linda Clark
  • Entry: 14
    • Class: Open Junior
    • Name: Callie Roman
    • Breed: French Bulldog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. John Ramirez
  • Entry: ---
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH La Chanson's Quarter After One

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Linda Clark
  • Entry: 14
    • Class: Open Senior
    • Name: Olivia Uyeno
    • Breed: Standard Manchester Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. John Ramirez
  • Entry: ---
    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHG Lindi's Heavenly Scottish Delight

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Pamels S. Lambie
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Ramblewood Time In A Bottle

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHB Triseter Celtic Usher

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG 24KT Seasons A Star Is Born

Hound Group

  • Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHB Morozova Rey's Summerlane Wind Rider

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Southwind's Man O' War With M&M CGC

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Zodiak's Frankly My Dear At Destiny

Working Group

  • Judge: Mr. John C Ramirez
  • Entry: 172
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Arete's Crazy Little Thing Called Love

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Irondale's The Legend Exists

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Ebony's Moto Race To The Finish

Terrier Group

  • Judge: Ms. Christine Erickson
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Rangel's Celtic Prince

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Meadowlake High Times

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Sky High Stargazer

      4th Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: CH Kallehan's Cash Deposit For Los Carneros

Toy Group

  • Judge: Mr. Larry C. Abbott
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tova's Faster Than Lightning

      2nd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Altmark A Slice Of Heaven

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Winsome Nirvana Achy Breaky Heart

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Players Rise And Shine

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Fabelhaft Robobull Ferragamo

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHG Jogoso's Wild West At Pendragon

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCH Liontamer Pazzazz Rothrock's Tradition

Herding Group

  • Judge: Mrs. Linda Clark
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Terra's Harry Victor

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Aratone Neverland

      3rd Place

    • Breed: Bergamasco
    • Name: CH Loriana Di Valle Scriva

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHB Cordmaker Boys Will Be Boys RI PT NAP NJP

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.