Shawangunk Kennel Club, Inc. New Paltz, NY 2022-06-24

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 442

Best In Show

  • Judge: Mrs. Gayle Bontecou
    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Walker's Caped Crusader JC

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Gayle Bontecou
    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. William deVilleneuve
  • Entry: 5
    • Class: Master
    • Name: Ryan Markey
    • Breed: Vizsla

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Kenneth McDermott
  • Entry: 167
    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB Stonehills Misery Business JH DMA DE BCAT TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. William deVilleneuve
  • Entry: 5
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lexie Littlefield
    • Breed: Golden Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Kenneth McDermott
  • Entry: 167
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. Pierre Talbot
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Clussex I'm The Only One of Me

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB HHH Autumn Sonnet

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Shikari Dream Past The Wit Of Man TKI

      4th Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Jada Just Another Day in Paradise

Hound Group

  • Judge: Mr. Pierre Talbot
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Walker's Caped Crusader JC

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry Hillwood-Dassin Bohemian Rhapsody @ Tulip Gardens

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Naletai Sokolow

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHB Hobarra`s Bugatti Atlantic at Brodny

Working Group

  • Judge: Mr. Willliam deVilleneuve
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Big Beach's My Sun And Stars Moon Of My Life

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Seraphin Most Valuable Player V Aliston FDC CAX FCAT SWN WAC RATO CGC TKN ATT

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: Hi-Tech N Brisbane One Chance Fancy

Terrier Group

  • Judge: Mr. Brian C. Bogart
  • Entry: 29
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Whiskeybae Haslemere Burning Bright

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Blue Moon Pop A Razzi

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Minuteman Boardwalk

      4th Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: CH Alazars Honest Abe

Toy Group

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
  • Entry: 48
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Montes Auri Anchi

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHS One Love Hashtag Not Vanilla

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Sweetwaters Still Not Sorry

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
  • Entry: 47
    • 1st Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: GCHB Sylvan Myst Toast Of The Town

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Bandog's Hit Me A Homerun At Bulle Rock

      4th Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHB Bayshore Stonehaven First Lady

Herding Group

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Hollow Hills' Steele River

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH LK Michigan Dream It Anyway

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHS Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.