Penobscot Valley Kennel Club Cumberland, ME 2022-06-25
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 739
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MJX MXF
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Denyse Milligan Adams
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Hadley George
- Breed: English Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 278
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves Lady Avaleda Brio
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Denyse Milligan Adams
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Bailey Gonzalez
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 278
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHS Beachside Dox Meet Me In Margaritaville MS
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 155
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MJX MXF
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's A Wanted Man
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Weissenberg Champayne On Ice
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Soonipi Point Rosefinch TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
- Entry: 111
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak TraLaLa Of Grandeur
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH A-Line's Sirens Call To Port
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 110
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Watersong Pouch Cove Resolute
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves Lady Avaleda Brio
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Italica's Sheik Valentino
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Cosmic Nobonz New Kid In Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Entry: 28
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Monaline Unit
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Hjohoo's Hjo Are Simply The Best
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Highwood's Disorderly Deceiver
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 65
- Breed: Pug
- Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: Chriscendo Charmed Robbery
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's The Greatest Showman Come Alive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 57
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N Xin Jin
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Whispering Pines Covert Op
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 209
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Leftbank Kestrel Keep Me In Mind
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.