Penobscot Valley Kennel Club Cumberland, ME 2022-06-26
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 696
Best In Show
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven L. Keating
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Lauren Costa
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 262
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven L. Keating
- Entry: 12
- Class: Novice Intermediate
- Name: Karmyn Osorio
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 262
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's She Likes It Steep And Deep
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 136
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MJX MXF
- Breed: Brittany
- Name: CH Jackson's Full Speed Ahead
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Weissenberg Champayne On Ice
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Begold Scion Right Addi-Dude
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 104
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bends Lady Of The Chase
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak TraLaLa Of Grandeur
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Shillington Sweet Tooth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 105
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Birchbark's Sam Adams
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Watersong Pouch Cove Resolute
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's She Likes It Steep And Deep
- Breed: Akita
- Name: GCH One Man show
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 29
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Monaline Unit
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Hjohoo's Hjo Are Simply The Best
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Sweet Home Chicago
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Steven L. Keating
- Entry: 57
- Breed: Pug
- Name: GCHS Casa Blanca's Super Bowl Sunday
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryphs Oh Shucks
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's The Greatest Showman Come Alive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 53
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
- Entry: 207
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Never Eat Soggy Waffles At Bear Manor
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Midnight White Be Prepared
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 1
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Baystar This Is The Way At Knee High
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.