BELL COUNTY KENNEL CLUB Belton, TX 2014-10-19
Posted by: David Woo
Total Entry: 1048
Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Annemarie Moore
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Libbie Flanagan
- Breed: Afghan Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol Tobin Murray
- Entry: 205
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Karagold's Boom Boom Boom
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Designer's I Think I'm in a dance off
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH K-J's Shadow Of A Hope
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Francine W. Schwartz
- Entry: 146
- Breed: Whippet
- Name: CH Debmar Lovin Dixie SC
- Breed: Saluki
- Name: CH Appalachia's Allamyrra Hajji
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: Houlas Potter
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Francine W. Schwartz
- Entry: 180
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
- Breed: German Pinscher
- Name: CH Nevar's Polaris Temerity
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCH Drakyi Lion Of Judah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Annemarie Moore
- Entry: 81
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Bling Bling's Bleu Sapphire
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Barnstable Paws To Celebrate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 175
- Breed: Pug
- Name: GCH Bookmark's Uncommonly Good
- Breed: Havanese
- Name: GCH Yaya Dancing Through Life
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche's Bravado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 93
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Kimik's Who Dunnit
- Breed: Bulldog
- Name: Pats N Beams Backdoor Kenny
- Breed: Standard Poodle
- Name: Shimmer Ring O'Henry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 128
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler's Kelise Overdrive
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Just A Little Crush
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Delux Forever Young
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Barbidou V Tum Tums Vriendjes
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.