RAPID CITY KENNEL CLUB, INC. Rapid City, SD 2014-10-19
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 516
Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Janwell Midnight Ryder
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Bailey Erger
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Anthony DiNardo
- Entry: 99
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Forever's All Jacked Up CGC
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Mardi Gras La Dolce Vita
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia's Dexterity At SkyHi
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Cole Creek PSF Sophisticated Lady
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: James R. White
- Entry: 62
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Houndwalkers Sebastian Of The Groves
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Alphaville's Special Edition Wynsyr
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH All Around I Wanna Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jeanne Zuver
- Entry: 92
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Mandre's Just My Style Glen Coe
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Kayenta's Once Upon A Time
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH American Ale Von Der Bernessehof
- Breed: Samoyed
- Name: CH Carefree's Gadianton Warrior
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Entry: 31
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Janwell Midnight Ryder
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Full Throttle's Wee Drop Of Mischief O'Kilcregg
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Kuhlbreeze Voice Of Reason
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Entry: 75
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Pug
- Name: CH Bousfield Jubilee's Shooter Jennings
- Breed: Papillon
- Name: GCH Mystery's Question Mark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Anthony DiNardo
- Entry: 67
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Napachai Hilsman Throw Caution To The Wind
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Heights It's In The Bag
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Twin Trees Shoot For The Moon
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Justa Wizard Of Oz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jeanne Zuver
- Entry: 55
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Thunderhill's Apple Bottom Jeans
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Hundehaven's Kendall CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina Barefootbluejeannight
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Day Tripper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Jeanne Zuver
- Entry: 8
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Morning Sun's I Know I Am
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.